Researchers Night 2013 Athens » Εκπαιδευτικά εργαστήρια

Στοχεύοντας στην αμεσότερη και αποτελεσματικότερη προσέγγιση των νεαρών ηλικιών θα προηγηθούν εργαστήρια περιβαλλοντικής εκπαίδευσης σε σχολεία της Α’/βάθμιας και Β΄/βάθμιας εκπαίδευσης με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2013-14.

Σκοπός των εργαστηρίων είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών στα περιβαλλοντικά ζητήματα και προβλήματα του άμεσου περιβάλλοντός τους μέσα από μία ολιστική προσέγγιση του φυσικού και ανθρωπογενούς περιβάλλοντος, με έμφαση στο θαλάσσιο περιβάλλον και μέσο τις θαλάσσιες επιστήμες.

Τα εργαστήρια περιβαλλοντικής εκπαίδευσης θα έχουν γενικότερη θεματική τις Θαλάσσιες επιστήμες και τη συμβολή τους στη μελέτη, διαχείριση και προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος και στο πλαίσιό τους θα πραγματοποιηθούν:

• Παρουσιάσεις με θέμα “Εξερευνώντας τη θάλασσα με τους Ωκεανογράφους ”
  • Βιωματικά πειράματα μελέτης του θαλάσσιου περιβάλλοντος
  • Επίδειξη φορητού εξοπλισμού πεδίου

Κατά συνέπεια τα εργαστήρια αυτά θα προσπαθήσουν με μαιευτικό και βιωματικό τρόπο να επικοινωνήσουν το επιστημονικό αντικείμενο του Ωκεανογράφου και να εξοικειώσουν τους μαθητές με ερευνητικές μεθόδους που χρησιμοποιούνται για τη μελέτη του θαλάσσιου περιβάλλοντος.

Τα σχολεία που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στον ιστότοπο των περιβαλλοντικών διευθύνσεων. Βλέπε σχετικά links.